etwinning

Tales logo

Τα ταξίδια του Γκιούλιβερ

Η τρίτη και τελευταία ιστορία που μελετήσαμε στα Αγγλικά ήταν "Τα ταξίδια του Γκιούλιβερ", "Gulliver's travels".

Ακολουθήθηκε η τεχνική της ανεστραμμένης τάξης. Οι μαθητές αρχικά μελέτησαν το παραμύθι "Τα ταξίδια του Γκιούλιβερ" στα αγγλικά και είδαν το παραμύθι σε βίντεο στα αγγλικά στο σπίτι και μετά το συζήτησαν στο σχολείο.

Δημιουργήσαμε στο μάθημα της Πληροφορικής έναν διαδραστικό χάρτη με τα μέρη που επισκέφτηκε ο Γκιούλιβερ. Αναζητήσαμε πρώτα στο διαδίκτυο εικόνες σχετικές με τους διάφορους φανταστικούς τόπους που επισκέφτηκε, αλλά και από την Αγγλία του 18ο αιώνα και τις βάλαμε στο χάρτη μας.

Στη συνέχεια οι μαθητές δημιούργησαν με διάφορα υλικά φανταστικά πλάσματα που τα ενσωμάτωσαν στην ιστορία. Τα ονόμασαν και έκαναν μία έκθεση με αυτά (Αγγλικά και Πληροφορική).

Ο κάθε μαθητής έγραψε για ένα ταξίδι της επιλογής του και με όλα τα κείμενα δημιουργήθηκε ένα ημερολόγιο. (Αγγλικά)

Δημιουργήθηκαν μικρές ομάδες μαθητών. Ένας ήταν ο Γκιούλιβερ και οι υπόλοιποι σκέφτηκαν και έγραψαν ερωτήσεις για να του πάρουν συνέντευξη για τα ταξίδια του (Αγγλικά).

Παρουσιάσαμε τη δουλειά μας στους εταίρους σε online συνάντηση στις 13 Ιουνίου του 2024, και παρακολουθήσαμε τις δικές τους δημιουργίες.

Τα τελικά προϊόντα είναι:

1. ένα ψηφιακό βιβλίο (κα Μασούρα Αγγλικά)
  2. παρουσίαση του canva με συνεισφορά όλων των εταίρων.
  3. ένας διαδραστικός χάρτης με τα μέρη που επισκέφτηκε ο Γκιούλιβερ, (κα Τσιλιβίτη Πληροφορική)