etwinning

Tales logo

Having fun with tales.

Η δεύτερη ιστορία που μελετήσαμε στα Αγγλικά ήταν "Ο Μάγος του Οζ", "The Wizard of Oz".

Στο μάθημα των Αγγλικών:

1. Αρχικά μελέτησαν το παραμύθι "Ο Μάγος του Όζ" στα αγγλικά και είδαν το παραμύθι σε βίντεο στα αγγλικά.
  2. Μετά έγραψαν σημαντικές "λέξεις-κλειδιά" και μελέτησαν τη σημασία τους.
  3. Οι λέξεις ήταν "Playmate", "Journey", "Powerful", "Silver", "Courage", "Witch".
  4. Στη συνέχεια το κάθε παιδί δημιούργησε έναν δικό του χαρακτήρα, του έδωσε ένα όνομα και τον τοποθέτησε μέσα στο παραμύθι, δημιουργώντας μια σκηνή, εισάγωντας στην πλοκή τον χαρακτήρα του.
  5. Στο τέλος το κάθε παιδί επέλεξε την αγαπημένη του σκηνή από το παραμύθι και έγραψε ένα σχετικό "σύντομο σενάριο", το οποίο έμαθαν και έπαιξαν!!!

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024, στις 12 το μεσημέρι, κάναμε την 2η συνάντηση μαθητών, όπου οι μαθητές έδειξαν ότι είχαν ετοιμάσει μετά τη μελέτη του Μάγου του Οζ.

Για την online συνάντηση με τους άλλους μαθητές από τις άλλες χώρες:

• οι μαθητές μας έπαιξαν ένα μικρό θεατρικό που έγραψαν οι ίδιοι, βασισμένο στον Μάγο του Όζ, (φορώντας κατάλληλα κοστούμια)
  • διάβασαν τους διαλόγους που είχαν γράψει,
  • διάβασαν τους χαρακτήρες που είχαν δημιουργήσει
  • διάβασαν τις λέξεις κλειδιά και τις προτάσεις που είχαν γράψει για κάθε λέξη-κλειδί
  • παρακολούθησαν τα σκετσάκια και τα κουκλοθέατρα που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές από τις άλλες χώρες

2

3

4

1

5

6

1000015599

1000015600

Στο μάθημα της Πληροφορικής έκαναν κάποιες δραστηριότητες κατανόησης του αγγλικού κειμένου και δραστηριότητες που απαιτούν την κρίση τους, με χρήση των υπολογιστών του εργαστηρίου Πληροφορικής του σχολείου μας.

Για να δείτε τις δραστηριότητες πατήστε ΕΔΩ

Χρησιμοποιώντας το scratch, δημιούργησαν μικρά σκετσάκια. Με τα σκετσάκια δημιουργήσαμε ένα βίντεο.

Δείτε το βίντεο ΕΔΩ.