Το ποδήλατο

Το ποδήλατο είναι το πιο οικονομικό μέσο μεταφοράς. Πράγματι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο για τη μετακίνησή μας. Μπορούμε  να πάρουμε το ποδήλατο το οποίο δεν  χρειάζεται καθόλου βενζίνη παρά μόνο δύναμη στο πετάλι. Το πετάλι δεν είναι σπατάλη!

Βάλτε το ποδήλατο στην καθημερινότητα σας. Στη δουλειά σας, στην ψυχαγωγία σας, στο σχολείο, στις εξωσχολικές σας δραστηριότητες, στις καθημερινές αγορές κάντε το ποδήλατο μέσο μετακίνησης σας. Έτσι θα είστε αποτελεσματικοί χωρίς τα καυσαέρια του αυτοκινήτου.

Ο καλύτερος φίλος της φύσης είναι το ποδήλατο. Δεν ρυπαίνει και δεν καταστρέφει το περιβάλλον. Σε αντίθεση με το αυτοκίνητο που γεμίζει με καυσαέρια τον αέρα και τον μολύνει, το ποδήλατο χαρίζει στον αέρα που αναπνέουμε ζωντάνια και υγεία.

Διαλέγω το ποδήλατο και φροντίζω το περιβάλλον, γιατί το ποδήλατο είναι η καλύτερη μας παρέα. Και μπορούμε όλοι μας να κάνουμε ένα καλύτερο αύριο.