Οι δραστηριότητες του Ιανουαρίου 2024 είναι σχετικές με την

ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

Αρχικά δημιουργήσαμε ένα Padlet όπου γράψαμε οι εκπαιδευτικοί τις προτάσεις μας για δραστηριότητες σχετικές με την πράσινη ενέργεια.

PADLET

Στο σχολείο, δημιουργήσαμε πρώτα τους πίνακες, (boards) στους οποίους θα εκθέτουμε την δουλειά των μαθητών.

Ζωγραφίσαμε ανεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά, ανεμόμυλους και μπαταρίες και τα βάλαμε στους πίνακές μας.

preparing our board tsiliviti 2

soultana karamaniola board creation

Δώσαμε φωνή στις ζωγραφιές των μαθητών

Πράσινη ενέργεια

Green house

Ανεμόμυλος

Το τελικό βίντεο με τις εργασίες όλων των χωρών βρίσκεται ΕΔΩ

*************************

Δημιουργήσαμε συννεφόλεξα με λέξεις σχετικές με την πράσινη ενέργεια.

tsiliviti Greece collage word cloud

2nd primary school of panoramaELINA

Karamaniola word cloud1

******************************

Για να μελετήσουμε την πράσινη ενέργεια, δημιουργήσαμε προβλήματα σχετικά με την πράσινη ενέργεια και καλέσαμε τους μαθητές μας να τα λύσουν.

Στη συνέχεια δημιουργήσαμε τρισδιάστατα αντικείμενα που ήταν οι λύσεις.

Ανεβάσαμε σε ένα Padlet τα προβλήματα και τις λύσεις που δώσαμε, με φωτογραφίες, κολάζ και βίντεο.

Όλες οι δραστηριότητες είναι στο padlet

1ο πρόβλημα:

Έχουμε διακοπή ρεύματος και πρέπει να μαγειρέψουμε.

Ακολουθεί καταιγισμός ιδεών και η λύση που είναι ο ΗΛΙΑΚΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ.

Κατασκευάσαμε ηλιακό φούρνο και ψήσαμε πίτσα!!!

Βάλαμε ηλιακούς φούρνους στην πόλη μας, την Πανοραμούπολη (από το 2ο πρόβλημα).

2ο πρόβλημα:

Έχουμε στην πόλη μας πράσινη ενέργεια από φωτοβολταϊκά, ανεμογεννήτριες, κυματική ενέργεια, αλλά τι κάνουμε την νύχτα αν δεν φυσάει και δεν παράγεται ρεύμα;

Ακολουθεί καταιγισμός ιδεών και η λύση που είναι οι ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.

Κατασκευάσαμε συνεργατικά την Πανοραμούπολη, μια πόλη που παράγει και χρησιμοποιεί μόνο πράσινη ενέργεια και την αποθηκεύει σε μπαταρίες.

3ο πρόβλημα:

Έχουμε διακοπή ρεύματος και πρέπει να αλέσουμε σιτάρι για να κάνουμε αλεύρι και μετά ψωμί.

Ακολουθεί καταιγισμός ιδεών και η λύση που είναι ο ΑΝΕΜΟΜΥΛΟΣ.

Κατασκευάσαμε ανεμόμυλους, τους είδαμε να γυρίζουν στον αέρα και προσθέσαμε έναν στην Πανοραμούπολη.

*********************************

Στις 15 Ιανουαρίου 2024 συναντηθήκαμε online οι εκπαιδευτικοί για να συζητήσουμε πώς θα συνεχιστεί το πρόγραμμα και να οργανώσουμε την online συνάντηση των μαθητών, που θα γίνει τον Φεβρουάριο.

city teachers meeting Jan 2024

**********************************

Την τελευταία εβδομάδα του Ιανουαρίου οι μαθητές συμπλήρωσαν online ερωτηματολόγιο εισόδου στο πρόγραμμα (pre-test), στο σπίτι τους ή στο εργαστήριο Πληροφορικής.

Συνολικά απάντησαν 116 μαθητές από όλα τα σχολεία. Από το δικό μας σχολείο 32.

Το ερωτηματολόγιο για τους μαθητές του Δημοτικού είναι ΕΔΩ

pup masoura pre test b1

pup pre test karamaniola

pup tsiliviti pre test