etwinning

Tales logo

Having Fun with Tales

Σε αυτό το eTwinning πρόγραμμα με τίτλο "Fun with tales", ο σκοπός είναι οι μαθητές να μελετήσουν κάποια παραμύθια στα Αγγλικά και να κάνουν στη συνέχεια κάποιες δημιουργικές δραστηριότητες, τις οποίες παρουσιάζουν στα παιδιά από τις άλλες χώρες κατά την διάρκεια των ζωντανών τηλεδιασκέψεων.

Συμμετέχουν οι εξής χώρες:

• Ισπανία
  • Ελλάδα
  • Κροατία
  • Τουρκία

Από το σχολείο μας συμμετέχουν:

• Οι μαθητές του τμήματος ΣΤ2
  • Ελίνα Μασούρα (Αγγλικών)
  • Δέσποινα Τσιλιβίτη (Πληροφορικής)

Η πρώτη ιστορία που μελέτησαν οι μαθητές ήταν:

Ο Πινόκιο!!!

Στο μάθημα των Αγγλικών:

1. Αρχικά μελέτησαν το παραμύθι του Πινόκιο στα αγγλικά και είδαν το παραμύθι σε βίντεο στα αγγλικά.
  2. Μετά έγραψαν σημαντικές "λέξεις-κλειδιά" και μελέτησαν τη σημασία τους.
  3. Οι λέξεις ήταν "effort", "respect", "responsibility", "friendship".
  4. Στη συνέχεια το κάθε παιδί έγραψε το δικό του πιθανό τέλος του παραμυθιού και έκανε μια σχετική ζωγραφιά.
  5. Στο τέλος το κάθε παιδί επέλεξε την αγαπημένη του σκηνή από το παραμύθι και έγραψε ένα σχετικό "σύντομο σενάριο", το οποίο έμαθαν και έπαιξαν!!!

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε τη δουλειά των παιδιών.

ΒΙΝΤΕΟ

Στο μάθημα της Πληροφορικής έκαναν κάποιες δραστηριότητες κατανόησης του αγγλικού κειμένου και δραστηριότητες που απαιτούν την κρίση τους, χρησιμοποιώντας τους υπολογιστές του εργαστηρίου Πληροφορικής του σχολείου μας.

Για να δείτε τις δραστηριότητες πατήστε ΕΔΩ

Με τις εργασίες των μαθητών που έγιναν με scratch κάναμε ένα ebook.

Δείτε το ΕΔΩ