Το Δέντρο Των Δικαιωμάτων

Στο σχολείο μας, μέσα σε χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, γιορτάσαμε τα Δικαιώματα του παιδιού. Είδαμε ταινίες, διαβάσαμε παραμύθια, συζητήσαμε , εργαστήκαμε ομαδικά. Φτιάξαμε από μια χάρτινη χριστουγεννιάτικη μπάλα και στολίσαμε το Δέντρο των Δικαιωμάτων. Επάνω γράψαμε συνθήματα : «Δικαίωμα στη διαφορετικότητα»,    «Δικαίωμα στη στέγαση και στο φαγητό», «Δικαίωμα στην ειρήνη και στα όνειρα». Κρεμάσαμε μπαλόνια στον διάδρομο όπου γράψαμε κι άλλα δικαιώματά : «Δικαίωμα στη φιλία, Δικαίωμα στην οικογένεια, Δικαίωμα στην παιδεία». Κατασκευάσαμε και χάρτινα αγγελούδια που έφεραν στα χρυσαφένια φτερά τους όμορφα μηνύματα!

Χρόνια πολλά , με αγάπη , αλληλεγγύη, ειρήνη !

Οι μαθητές και οι δάσκαλοι

του     2ου     Δημοτικού      Σχολείου    Πανοράματος