ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΟ ΣΤ1

Την  Παρασκευή 7 Οκτωβρίου κάναμε στην τάξη μας εκλογές για την ανάδειξη των μελών του 5μελούς συμβουλίου. Αν και κάναμε και τις προηγούμενες χρονιές εκλογές στις φετινές ακολουθήσαμε όλη την διαδικασία των κανονικών εκλογών.

Παρόντες στην ψηφοφορία ήταν όλοι οι μαθητές του τμήματος και υποψηφιότητα έβαλαν οι 16. Η εφορευτική επιτροπή, που έκανε τις εκλογές, ορίστηκε μετά από κλήρωση μεταξύ των μαθητών που δεν ήθελαν να είναι υποψήφιοι, και την αποτέλεσαν οι Αναστασίου Έλλη, Ευθυμίου Φοίβη και Θεοδοσίου Αλέξανδρος. f4

f1  Η κάλπη στήθηκε στην έδρα, τα ψηφοδέλτια μπήκαν στη θέση τους και άρχισε η διαδικασία της ψηφοφορίας

Ο κάθε ψηφοφόρος, πλησίαζε με την σειρά του έπαιρνε το ψηφοδέλτιο, πήγαινε στον ειδικό χώρο ψήφιζε μέχρι 5 υποψηφίους, το δίπλωνε και το έριχνε στην κάλπη.     f2

Αφού τελείωσε η διαδικασία της ψηφοφορίας η εφορευτική επιτροπή άνοιξε την κάλπη μέτρησε και αρίθμησε τα ψηφοδέλτια και στη συνέχεια άρχισε η καταμέτρηση των σταυρών προτίμησης των υποψηφίων.

Ψήφισαν 22 από τους 23 μαθητές, δύο (2) ψηφοδέλτια βγήκαν άκυρα και από τα εικοσιένα (21) έγκυρα.

Σύμφωνα λοιπόν με τα αποτελέσματα το προεδρείο του τμήματος για την τελευταία μας χρονιά στο Δημοτικό είναι:

• Πρόεδρος:       Δημητριάδου Μαρία
  • Αντιπρόεδρος:  Γιαννακούλας Αριστοτέλης