Η Βιβλιοθήκη του Σχολείου μας

Υπέυθυνη για το 2023-24 η κα. Δώρα Φραντζολά

Η βιβλιοθήκη μας ξεκίνησε τη λειτουργία της το 2010. Τα παιδιά την ονόμασαν «Βιβλιομαγεία». Οι τίτλοι των βιβλίων μας έχουν φτάσει σχεδόν στους 1800. Τα πρώτα βιβλία, 500 περίπου, αγοράστηκαν από το Σχολείο και τη Σχολική Επιτροπή. Κατά τη διάρκεια λειτουργίας της η Βιβλιοθήκη μας οργανώνει διάφορες εκδηλώσεις, όπως το παζάρι και η έκθεση βιβλίου, από τις οποίες συγκεντρώθηκαν χρήματα για την αγορά νέων τίτλων παιδικών βιβλίων. Επίσης, είχαμε και πολλές δωρεές βιβλίων.

Τα βιβλία κατηγοριοποιήθηκαν με βάση το σύστημα Ντιούι, ως εξής:

ΠΜ: Ελληνική Παιδική Λογοτεχνία

ΞΜ: Ξένη Παιδική Λογοτεχνία

ΙΕ: Εικονογραφημένη Λογοτεχνία

400: Ξένη Λογοτεχνία (κυρίως αγγλική)

600: Εγκυκλοπαιδικά (επιστημονικά, ιστορικά, γενικών γνώσεων)

000: Παιδαγωγικά βιβλία

Μ: Μυθιστόρημα ενηλίκων

Η βιβλιοθήκη μας είναι ανοιχτή συγκεκριμένες ώρες για κάθε τάξη.

• η Α και Β τάξη τη Δευτέρα, στο 2ο διάλειμμα (11:30-11:45)

• η Γ τάξη την Τρίτη, στο 2ο διάλειμμα (11:30-11:45)

• η Δ τάξη την Τετάρτη, στο 1ο διάλειμμα (9:40-10:00)

• η Ε και ΣΤ τάξη την Πέμπτη, στο 1ο διάλειμμα (9:40-10:00)

Κάθε σχολικό έτος προγραμματίζονται και οργανώνονται ημερίδες, βιβλιοπαρουσιάσεις, επισκέψεις συγγραφέων κλπ.

Καλές αναγνώσεις!!!

Σημείωση: Στην αρχή και στο τέλος της σχολικής χρονιάς δεχόμαστε δωρεές βιβλίων.