Μία από τις δράσεις που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ήταν με αφορμή την Θεματική «Αθλητισμός-Πολιτισμός». Μέσα από την συγκεκριμένη δράση τα παιδιά έμαθαν την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, κατανόησαν την σημασία του Αθλητισμού στην ζωή μας και του ευ-αγωνίζεσθαι, έμαθαν για σημαντικές προσωπικότητες του Αθλητισμού και όλα αυτά μέσα από διαδραστικές δραστηριότητες (κατασκευή αφισών, αναπαράσταση της αφής της Ολυμπιακής Φλόγας, κτλ.). Μία από τις πιο σημαντικές προσωπικότητες στο χώρο του Αθλητισμού που είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείου ήταν η κ. Πατουλίδου Βούλα. Με αφορμή την συνέντευξη που της πήραν τα παιδιά μας έκανε μια κατάθεση ψυχής όσον αφορά τα θετικά και τα αρνητικά του πρωταθλητισμού και όχι μόνο. Μας πέρασε το μήνυμα της επιμονής και της υπομονής, 2 αρετές που αν τις έχουμε κατακτούμε τον στόχο μας.

Ευχαριστούμε πολύ τα παιδιά για την άψογη συνεργασία τους, τους γονείς που παρευρέθησαν στην εκδήλωση καθώς και τον Διευθυντή του Σχολείου κ. Χαριτίδη Παναγιώτη.

Athlitismos1

athlitismos 2