Η ΕΥΑΘ Ήρθε Στο Σχολείο!

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου ΕΥΑΘ ήρθε στο σχολείο μας με ένα πρόγραμμα που μιλά για τον κύκλο της αποχέτευσης στη Θεσσαλονίκη.

Όλοι εμείς, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης ενημερωθήκαμε από? πρώτο χέρι και μάθαμε ότι «ΕΥΑΘ δεν είναι μόνο το νερό», αλλά κι ένα ολόκληρο δίκτυο σωληνώσεων κι εγκαταστάσεων που αποχετεύει τα απορρίμματά μας και, για την καλύτερη λειτουργία αυτού του δικτύου, χρειάζεται τη δική μας ατομική συνδρομή.

Η χημικός της ΕΥΑΘ, Εύη Καραμπουγιούκη, μας εξήγησε ότι η τουαλέτα κι ο νεροχύτης της κουζίνας μας δεν είναι κάδοι απορριμμάτων. Μέσα από εικόνες (βίντεο, animation) μας έδειξε τι επιτρέπεται να ρίχνουμε στην αποχέτευση και τι όχι, όπως επίσης σε ποιους ειδικούς κάδους πρέπει να πετάμε λάδια, φάρμακα ή μπαταρίες. Σε όλους μας δόθηκε  έντυπο υλικό  για τον κύκλο της αποχέτευσης και για τα «πρέπει» και «δεν πρέπει» της απόρριψης απορριμμάτων. Σειρά μας τώρα είναι  να γίνουμε οι ίδιοι «πρεσβευτές» της προστασίας του αποχετευτικού δικτύου και να? κυνηγάνε τους γονείς τους όταν χρειάζεται, με την πεποίθηση ότι τελικά ό,τι κάνουμε στο περιβάλλον «γυρίζει» σε μας τους ίδιους!