Εκδρομή στον Χορτιάτη

Την Τετάρτη 22 Οκτωβρίου η Γ΄  τάξη επισκέφτηκε το βουνό του Χορτιάτη. Η εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν ενταγμένη στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος, που στην 2η ενότητα ασχολείται με τον Τόπο μας.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν στον καθαρό αέρα, να μυρίσουν το ξύλο, σαπισμένα φύλλα, να μαζέψουν κάστανα και γενικότερα να βιώσουν τη φύση.

Επισκεφτήκαμε βεβαίως και το Μνημείο του Ολοκαυτώματος. Γνώρισαν έτσι οι μαθητές από κοντά τον τόπο της άδικης θυσίας των κατοίκων του χωριού, θύματα του ναζισμού.

Η Γ΄ τάξη τίμησε λοιπόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του 1940.