Εργασίες του τμήματος Δ2

Στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας ," Οι τέχνες και τα γράμματα στα ελληνιστικά χρόνια" οι μαθητές της  Δ2 τάξης  γνωρίζοντας τις εξελίξεις που σημειώθηκαν στα γράμματα και  την ανάπτυξη της τεχνολογίας εκείνης την εποχής  μέσα από συζήτηση αποφασίζουμε να χωριστούν σε ομάδες και να δουλέψει η κάθε ομάδα ένα από τα 7 θαύματα του αρχαίου κόσμου , ώστε να γίνει  καλύτερη εμβάθυνση στο γνωστικό αντικείμενο. Οι μαθητές παρουσίασαν τις εργασίες του σε μορφή p.p. τις οποίες ετοίμασαν στο εργαστήριο της πληροφορικής του σχολείου μας.

Ακόμα σε ατομικό επίπεδο δούλεψαν το θέμα ποια εφεύρεση του ανθρώπου θεωρούν σημαντικότερη και έκαναν τις αντίστοιχες παρουσιάσεις.

Εφευρέσεις