ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΜΟΛΥΒΙ ΤΗΣ ΜΑΛΑΛΑ

Στα πλαίσια του μαθήματος της Φιλαναγνωσίας οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 τμήματος του σχολείου μας μαζί με τη δασκάλα τους κ. Καραμανιώλα Νίτσα διάβασαν ,επεξεργάστηκαν και δραματοποίησαν το βιβλίο «Το μαγικό μολύβι της Μαλάλα». Στο τέλος της επεξεργασίας του βιβλίου δέχτηκαν στη τάξη τους την εκπαιδευτικό κ. Δέσποινα συνεργάτης του βιβλιοπωλείου «Νους και Γνώση» όπου παρουσίασε στα παιδιά μια άλλη οπτική της ανάγνωσης του βιβλίου, με στόχο να βοηθήσει τα παιδιά να καταλάβουν τα πολύ σημαντικά μηνύματα που ξεχύνονται από τη συστηματική παρακολούθησή του μέσα από την ζωηρή πλοκή του. Η κ. Δέσποινα με τη βοήθεια της κ. Αναστασίας(ιδιοκτήτριας του βιβλιοπωλείου) μοίρασαν στα παιδιά μολύβια και κόλλες και το παιχνίδι ξεκίνησε ζωηρά, ζωηρά με τη συμμετοχή όλων των παιδιών. Έπαιξαν, ζωγράφισαν, διάβασαν, έκαναν παζλ και μίλησαν για τα πολύ επίκαιρα μηνύματα που βγαίνουν μέσα από το καταπληκτικό αυτό βιβλίο. Τα παιδιά το διασκέδασαν πολύ το ίδιο και η δασκάλα τους. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Δέσποινα και την κ. Αναστασία για την μεγάλη τους αυτή προσφορά και ευελπιστούμε σε μελλοντικές συνεργασίες.

molibi1

molibi2