Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων

Το πρωινό της Τρίτης 15 Νοεμβρίου όλα τα τμήματα της Στ τάξης του σχολείου μας επισκεφθήκαμε στο αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής του Α.Π.Θ, στην Θέρμη, το εργαστήρι τροφίμων και πήραμε μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «το παιδί στον κόσμο των τροφίμων»

Συζητήσαμε με τις υπεύθυνες του προγράμματος για τις διατροφικές μας συνήθειες, για το τι, πόσο, πότε και πώς να τρώμε. Τα χρώματα που πρέπει να έχει κάθε γεύμα μας για να είναι ισορροπημένο.

Μελετήσαμε την πυραμίδα της σωστής διατροφής αλλά και την πυραμίδα της καλής σωματικής δραστηριότητας.

Μιλήσαμε για θέματα της ασφάλειας των τροφίμων, την σωστή τους συντήρηση αλλά και για τις πληροφορίες που μπορούμε να πάρουμε από τις ετικέτες των συσκευασμένων τροφίμων.

Τέλος πήγαμε στο πιο ενδιαφέρων και εντυπωσιακό μέρος του προγράμματος αυτό του ελέγχου της ποιότητάς των τροφίμων μέσω χημικών πειραμάτων.

Βέβαια υπήρχε και διάλειμμα κατά το οποίο μας δόθηκε η ευκαιρία να περιηγηθούμε στον χώρο του αγροκτήματος να δούμε από κοντά τα ζώα που υπήρχαν εκεί.