Θέλετε να γράψετε μια εοιστολή σε δημόσιο φορέα ή πρόσωπο; Δείτε την παρακάτω επιστολή....

Αγαπητέ κύριε Δήμαρχε,

Είμαστε μια ομάδα παιδιών του Στ’2, 2ου Δημοτικού σχολείου πανοράματος και αποφασίσαμε να σας γράψουμε για ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα που επικρατεί στην χώρα μας. Το πρόβλημα που μας απασχολεί είναι η διαμονή και η υποδοχή των προσφύγων.

Οι άνθρωποι αυτοί, έχουν έρθει στην χώρα μας, διότι έχουν πόλεμο στην δικιά τους. Μας στενοχωρεί πολύ το γεγονός ότι χρειάζονται βοήθεια και κανείς δεν μπορεί να τους την προσφέρει. Νομίζουμε ότι οι ταλαιπωρημένοι αυτοί πρόσφυγες πρέπει να βρουν στέγη, τροφή και συντροφιά σε περίπτωση που τους λείπει!!

Ακόμα, πιστεύουμε πως το πρόβλημα αυτό δεν θα λυθεί αν δεν δράσουμε άμεσα, διότι πρέπει να ενδιαφερθούν πολλά άτομα, ώστε να συμπληρωθεί μια ομάδα. Μπορούμε να αδιαφορούμε για ανθρώπους που πεθαίνουν και αγωνίζονται για την ζωή τους;

Για αυτό λοιπόν, θα ήταν πολύ σημαντικό κατά την γνώμη μας να κατασκευαστεί καταυλισμός, όπου θα ξανανταμώσουν πρόσφυγες, συγγενείς και φίλοι! Ελπίζουμε η επιστολή μας να εγκριθεί και να πραγματοποιηθεί.

Με εκτίμηση,

τα παιδιά του Στ’2